Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
maj
12 '14

Bezpieczeństwo i styl w jednym - balustrady

Grażyna Boguś

Grażyna Boguś

Posiadanie własnego piętrowego domu lub mieszkania wiąże się z koniecznością wyposażenia go w odpowiednie schody i balustrady. Wbrew pozorom wybór tych dwóch elementów jest tak samo istotny dla estetyki wykończenia wnętrza jak dobranie mebli czy innych dodatków.

Odpowiednia balustrada powinna zarówno zapewniać bezpieczeństwo domownikom jak i pasować do wystroju wnętrza. Na rynku w tej chwili można znaleźć bardzo szeroką gamę rodzajów i typów balustrad zarówno tych przy schodach jak i przy balkonach.
Generalnie wyróżnić można dwa podstawowe typy balustrad - pełne i ażurowe. Te pierwsze mogą być wykonane z żelbetu, wymurowane z lekkich materiałów ściennych lub wykonane jako lekka konstrukcja z płyt gipsowych. Niewątpliwie ich zaletą jest to, że mają pewniejszą i mocniejszą konstrukcję, a także np na balkonie zapewniają większe poczucie prywatności w związku z tym że zasłaniają większą powierzchnię niż balustrady ażurowe. W niektórych jednak wnętrzach zwłaszcza przy okazji zabezpieczania schodów ten rodzaj balustrady może okazać się zbyt masywny i psuć ogólny wystrój wnętrza. W takim przypadku lepiej sprawdzają się balustrady ażurowe, składające się z rożnego rodzaju słupków, poręczy i wypełnień (najczęściej szklanych lub plastikowych). Mogą być wykonane z elementów drewnianych lub metalowych i bez wątpienia charakteryzują się większą lekkością konstrukcji. Mogą też stanowić świetny element dekoracyjny, dzięki połączeniu rożnego rodzaju elementów i zdobień. Lekka konstrukcja może jednak nie zawsze okazać się wystarczającym zabezpieczeniem, należy zawsze pamiętać o sprawdzeniu czy balustrada będzie odpowiednio mocna i stabilna.

Po wyborze typu balustrady pozostaje tylko dopasowanie jej do wnętrza i domowników. Odpowiednio dobrana balustrada powinna mieć wielkość dopasowaną do wzrostu domowników. Wielkość balustrady winna być dopasowana do wzrostu domowników, najlepiej gdy dosięga do dolnej bariery klatki piersiowej przy czym nie powinna też być niższa niż 90 cm. Tylko tak dopasowana balustrada będzie mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję, będąc jednocześnie ozdobą wnętrza.

dom
ogród
dekoracja wnętrz

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Wyposażenie wnętrz, Architektura

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013