Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
kwiecień
12 '16

Energia ma znaczenie - audyty energetyczne

Ryszard Mikołowski

Ryszard Mikołowski

Współcześnie mamy do czynienia z sytuacją, w której istnieje możliwość, aby wiele inwestycji było dofinansowanych z różnych źródeł unijnych czy też państwowych. Jednym z elementów warunkujących te dofinansowania jest odpowiednia kontrola przebiegu inwestycji i jej zgodności z założeniami oraz z obowiązującymi przepisami prawa. Wraz z rosnącymi możliwościami, w naszej codzienności pojawiają się nowe pojęcia, które dla wielu osób oraz wielu instytucji stają się bardzo ważnymi pojęciami.

Między innymi od pewnego czasu w naszej rzeczywistości funkcjonuje takie pojęcie jak audyty energetyczne. W zasadzie to możemy powiedzieć, że doskonale wiemy, czym są audyty, ale jak się to ma do słowa „energetyczne”? Tak naprawdę jest to bardzo proste. Audyty takie, bowiem nie są niczym innym jak pewną ekspertyzą przeprowadzaną w celu ustalenia technicznych warunków oraz zakresu prowadzonych prac w ramach określonej inwestycji (ułatwiają efektywny nadzór budowlany).

Jednym z celów takich inwestycji jest zazwyczaj zoptymalizowanie zużycia energii przez poszczególne budynki, przez maszyny i urządzenia oraz zmniejszenie zużycia energii w poszczególnych procesach technologicznych. Tym samym możemy śmiało powiedzieć, że w takiej sytuacji przeprowadzenie określonych audytów jest czymś wręcz koniecznym. Bez odpowiedniej kontroli i monitorowania efektów inwestycji, nie byłoby możliwe określenie zużycia energii oraz zapobieganie jej nadmiernemu zużywaniu - w tym zakresie warto zainteresować się również certyfikatami HQE, które ułatwiają realizację tych zadań.

Należy również podkreślić, że każdy audyt energetyczny jest obecnie warunkiem koniecznym do spełnienia na drodze prowadzonych starań o dofinansowanie jakiejkolwiek inwestycji. Ktoś może powiedzieć, że przeprowadzanie takich audytów jest próbą znalezienia przysłowiowej dziury w całym, ale tak naprawdę chodzi o jak najefektywniejsze wykorzystanie wszelkich zasobów energetycznych. Dzisiaj to bardzo ważna kwestia.

dom
ogród
dekoracja wnętrz
usługi budowlane
budownictwo

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz, usługi budowlane, budownictwo


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Architektura, Automatyka

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013