Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
czerwiec
10 '14

Le Parkour

Cecylia Jarocka

Cecylia Jarocka

We Francji, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, zrodził się bardzo dziwny miejski sport, który podbił serca nastoletnich osób na całym świecie. Chodzi oczywiście o parkur. Jak go najlepiej określić?

Parkour jest na pewno specyficznym sposobem zwinnego poruszania się po ulicach miasta i osiedlach. Nie jest to jednak typowe chodzenie czy bieg. Polega bowiem na przeskakiwaniu przeszkód niezależnie od ich wysokości, wielkości i szerokości. Można tutaj odszukać także elementy wspinaczki. Parkour wymaga jednakże pełnej precyzji i zwinności – nie każdy może go ćwiczyć, ponieważ łatwo zrobić sobie krzywdę. Dowodem na to mogą być młodzi ludzie, próbujący swoich sił w przeskakiwaniu na początku drobnych obiektów, jak kojce dla psów.

Parkour składa się z róznych figur, tych prostszych, a także tych bardziej efektownych. Trudniejsze sztuczki pozwalają omijać większe przeszkody, znacznie większe niż kojce, np. blaszane garaże.

Powinno się jednak pamiętać, iż jeśli ktoś próbuje sztuczek bez wcześniejszego przygotowania, to nawet niżej położone wiaty śmietnikowe będą stanowiły dla niego zagrożenie. Należy bowiem przypomnieć, że wiata śmietnikowa należy do obiektów osiedlowej konstrukcji położonych na wysokości. Nie jest to co prawda wielka wysokość, ponieważ nie przekracza zazwyczaj dwóch metrów, jednakże śmietniki, tak jak wszystkie blaszaki, są bardzo twarde, a upadek z nawet niskiej wysokości na ulicę czy beton może zakończyć się wstrząsem mózgu. Z tej właśnie przyczyny, młodzi ludzie poświęcają długie godziny nauce tego jakże szalonego sportu, chociaż często kończy się to złamaniami czy kontuzjami. Zanim zdecydują się przeskoczyć większy garaż blaszany, decydują się na mniejsze obiekty, jak budka dla ptaków.

Popularną przeszkodą są także same bramy garażowe, które stanowią doskonały materiał do nauki wybijania się na wyższą wysokość przy zachowaniu równocześnie niewielkiej odległości od obiektu, który mamy przeskoczyć. Bramy garażowe są jednak o wiele mniej bolesne w przeskakiwaniu, niż szerokie murki i wysokie parkany.

dom
ogród
dekoracja wnętrz
bramy
garaże

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz, bramy, garaże


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Wyposażenie wnętrz, Architektura

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013