Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
luty
05 '15

Na miarę potrzeb

Grażyna Boguś

Grażyna Boguś

Nieco egzotyczny zakątek domu, w którym z łatwością mieszkańcy będą mogli oderwać się od biegu codzienności, spędzić miło czas z przyjaciółmi czy zasięgnąć innego rodzaju relaksu – to oczywiście coraz bardziej popularne ogrody zimowe. Są uzupełnieniem całości budynku, idealnym rozwiązaniem na sezonowy taras, a także miejscem, w którym można obcować z naturą bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Planując jego wkomponowanie w całość budynku trzeba się zastanowić, jakie konkretnie ma mieć przeznaczenie. Od tego aspektu będzie w dużej mierze zależało jego konkretne usytuowanie. Pokrótce, każda ze stron ma swoją niepowtarzalną charakterystykę :
strona północna to optymalne warunki temperatury, brak przegrzania i równomierne oświetlenie;
strona południowa jest tropikiem we własnym domu, słońce operuje równie mocno tak zimą jak i latem, stąd też zadaszenie wymaga odpowiedniego przysłonięcia np. przez elektryczne markizy
strona wschodnia gwarantuje przyjemne popołudnia, zwłaszcza latem
strona zachodnia jest zmienną i zależną od pór roku, latem może przypominać łagodniejszy tropik, zwłaszcza, że promienie słoneczne docierają do wnętrza aż do zachodu słońca, natomiast zimą nasłonecznienie jest umiarkowane, a wręcz bywa minimalne.


Mając w planach całoroczne korzystanie z ogrodu zimowego trzeba wziąć pod uwagę także odpowiednią izolację, a także (w zależności od wcześniej wspomnianego usytuowania) ogrzewanie.

Nadmienione ogrzewanie to także kwestia podlegająca analizom, które mają nas doprowadzić do optymalnego i najbardziej korzystnego rozwiązania. Jeśli decydujemy się na brak ogrzewania, automatycznie wykluczamy to miejsce jako użytkowe w porze zimowej. Temperatura będzie tam wyższa o około 5 st. Celsjusza niż na zewnątrz. Z kolei ogrzewane ogrody zimowe, żeby nie okazały się być rujnującymi pod kątem rachunków za energię, powinny być usytuowane od stron zapewniających duże nasłonecznienie w ciągu dnia. Wartym zaznaczenia faktem jest to, że ogrody zimowe same w sobie stanowią barierę cieplną dla budynku, oddzielają bowiem go od bezpośredniego działania temperatur zewnętrznych. Jeśli ogród ma zostać wykorzystany także jako naturalne źródło energii powinien zostać nie tylko postawiony od strony południowej, ale także kąt nachylenia dachu musi wynosić około 25 st – 75 st. względem terenu, a ściana budynku musi zostać wykonana z materiałów najlepiej kumulujących ciepło np. z cegły.

dom
ogród
dekoracja wnętrz

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Wyposażenie wnętrz, Architektura

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013