Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
marzec
05 '14

Nie tylko ogrody...

Cecylia Jarocka

Cecylia Jarocka

Kiedy byłam dzieckiem uwielbiałam jeździć do ogrodów botanicznych. Magia tych miejsc powodowała, że bardzo szybko regenerowałam swoje siły. Swego czasu marzyłam nawet o pracy botanika. Zawsze patrzyłam z podziwem na te zaaranżowane przestrzenie, zastanawiając się czy projektowanie ogrodów to trudna sztuka?

Później, kiedy byłam nieco starsza okazało się, że zaprojektowanie kawałka ziemi wymaga znajomości wielu zasad, nie tylko czysto projektowych, ale i związanych z organizacją terenu, jego jakością, strukturą czy możliwością gatunkowego doboru roślin. Poza tym trzeba również wiedzieć w jaki sposób i gdzie umieścić systemy nawadniające, aby żadna z "mieszkających" na danym terenie roślin nie usychała z braku wody. Te i inne dylematy to chleb powszedni architektów krajobrazu.

Wrocław, Warszawa czy Kraków mogą poszczycić się pięknie zaaranżowanymi przestrzeniami. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o przestrzenie ogrodowe. Planowanie terenów zielonych to także aranżacja alejek miasta czy parków miejskich. Musimy pamiętać, że zielone tereny to równie dobrze "miejska codzienność ulic".

Każdy kto odwiedził warszawskie Łazienki, mógł nacieszyć oko profesjonalną aranżacją. Z kolei zaś wrocławski ogród botaniczny to jeden z piękniejszym w naszym kraju. Zielonych obszarów nie brakuje także w Krakowie, szczególnie wokół rynku i ścieżek doń prowadzących, chociażby przy ul. św. Gertrudy mamy piękny park wkomponowany w teren ulic i kamienic. Wszelkie fontanny, alejki bądź zaplanowane rośliny mają na celu wizualną poprawę wyglądu miasta oraz wzrost jego atrakcyjności użytkowej.

Autor opracowania Mariusz Lewandowski jest wieloletnim projektantem ogrodów w firmie Kava. Pytania do Pana Mariusza można zadawać rejestrując się na stronie www.

dom
ogród
dekoracja wnętrz

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Wyposażenie wnętrz, Architektura

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013