Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
marzec
06 '14

Oświetlenie dróg i ulic

Grażyna Boguś

Grażyna Boguś

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym ma kluczowe znaczenie. O bezpieczeństwie na drogach decyduje nie tylko zachowanie kierowców oraz sprawność samochodu. Konieczne jest także utrzymanie dobrego lub bardzo dobrego stanu dróg i ulic. Drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie oraz drogi ekspresowe, szybkiego ruchu i autostrady wymagają stałych remontów i modernizacji. W czasie jazdy drogi zwyczajnie się niszczą, a powstałe uszkodzenia muszą być na bieżąco niwelowane. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym są także właściwie zamontowane lampy uliczne.

Dobrze oświetlone drogi zapewniają lepszą widoczność i lepszy komfort jazdy. W ternie zabudowanym oświetlenie ulic jest koniecznością. Zazwyczaj słupy oświetleniowe zlokalizowane są w odległościach około 4 metrów od siebie. Dzięki dużej mocy świetlnej mogą skutecznie oświetlić drogę, dzięki czemu kierowcy czują się bardziej bezpiecznie na drogach. Oświetlenie ulic jest opłacane z pieniędzy państwa. Pieniądze te pochodzą z podatków i opłat, które bardzo często wliczone są w cenę zakupu paliw: benzyny, ropy lub gazy.

Poszczególne słupy oświetleniowe muszą być poddawane regularnym kontrolom. W czasie ich trwania sprawdza się czy słupy działają poprawnie, czy światło ma wystarczające duże natężenie oraz czy oświetla dostatecznie dużą powierzchnię drogi. oprócz zwykłych słupów oświetleniowych montuje się także oświetlenie zewnętrzne. Najczęściej można je spotkać przy skrzyżowaniach ulic. Tutaj potrzebna jest zdecydowanie większa widoczność. Na skrzyżowaniach częściej dochodzi do wypadków i stłuczek drogowych. Dlatego też konieczne jest oświetlenie takich miejsc.

Oświetlenie uliczne włączane jest automatycznie w określonych godzinach. Latem czas świecenia jest krótszy, bo zdecydowanie później zapada zmrok i robi się ciemno. Zimą i późną jesienią czas oświetlania dróg się wydłuża,. Szybciej zapada zmrok i później wstaje świt. W ciemnościach znacznie łatwiej o spowodowanie wypadku drogowego, w związku z tym jazda w ternie nieoświetlonym jest dopuszczalna przy włączonych tzw. długich światłach. Pozwalają one na oświetlenie dużej przestrzeni przed samochodem. Światła takie jednak muszą być od razu wyłączone, kiedy kierowca zauważy, że z przeciwka zbliża się drugi samochód. Długie światła w samochodzie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka.

dom
ogród
dekoracja wnętrz
oświetlenie

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz, oświetlenie


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Wyposażenie wnętrz, Architektura

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013