Mieszkaj piękniej

 

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie szyb okiennych inny niż ich umycie? Tak! Są to okna z samoczyszczącymi się szybami. Warto rozważyć ich zakup i wstawienie szczególnie w miejscach, w których mycie okien jest utrudnione lub problematyczne. Szyby takie wyposażone są w powłoki fotokatalityczne oraz hydrofilowe. Pod wpływem promieni UV cząsteczki brudu i tłuszczu rozbijane są na mniejsze drobinki, które są z kolei spłukiwane przez opad deszczu.

 
luty
26 '15

Samozamykacze drzwiowe - komfort i bezpieczeństwo

Ryszard Mikołowski

Ryszard Mikołowski

Każdego dnia spotykamy się z urządzeniami, które znacząco poprawiają komfort naszego życia i wpływają na nasze bezpieczeństwo. Jako, że swoją funkcję spełniają bez naszego udziału, większość z nas w ogóle nie zwraca na nie uwagi. Mowa oczywiście o samozamykaczach drzwiowych. Dlaczego warto je stosować? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Samozamykacze drzwiowe renomowanego producenta Hafele (szczegóły na stronie: https://www.hafele.pl/pl/info/inwestycje/biuro/16663/) są powszechnie stosowane w budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym. Podstawa ich działania jest niezwykle prosta - urządzenia te magazynują energię, która powstaje w momencie, gdy użytkownik otwiera drzwi. Energia ta jest wykorzystywana do kontrolowanego domknięcia skrzydła. Odbywa się to powoli, bezpiecznie i bez trzaskania.

KOMFORT

Budynki mają zapewniać odpowiedni komfort cieplny wszystkim osobom w nich przebywającym, a w miejscach, w których ze względu na dużą przepustowość, drzwi otwierane są często, jest to niełatwe zadanie. Samozamykacze dbają aby skrzydła drzwiowe pozostawały zamknięte, nie dopuszczając przy tym do powstania nadmiernego wentylowania budynku. Tego rodzaju urządzenia dbają również o komfort akustyczny, nie dopuszczając do powstania hałasu wywołanego mocnym i gwałtownym zamknięciem.

BEZPIECZEŃSTWO

Szeroko otwarte drzwi zwykle stanowią zachętę i w pewnym sensie także zaproszenie dla osób, które nie powinny znaleźć się w danym obiekcie. Samozamykacz dba o to, aby drzwi pozostawały zamknięte, a jeżeli są one dodatkowo wyposażone w domofon lub inne urządzenie ograniczające dostęp, ochrona jaką zapewnia stoi na bardzo wysokim poziomie.
Do podstawowych funkcji samozamykaczy zaliczyć można też ochronę przeciwpożarową. Automatyczne domykanie drzwi gwarantuje, że dym nie rozprzestrzeni się po całym budynku, podobnie jak ogień. W obiektach użyteczności publicznej i w budownictwie wielorodzinnym często stosuje się drzwi przeciwpożarowe, mające na celu zatrzymanie ognia w tej strefie, w której został zaprószony. Aby drzwi przeciwpożarowe mogły spełniać swoją funkcję, muszą pozostawać zamknięte a bez samozamykaczy, nie byłoby to możliwe.

dom
ogród
dekoracja wnętrz

frazy kluczowe: dom, ogród, dekoracja wnętrz


 

Warto zobaczyć

Dom, Dekoracja wnętrz, Ogród, Drzwi, Okna, Wyposażenie wnętrz, Architektura

Piszą na tym blogu

Grażyna Boguś, Cecylia Jarocka, Ryszard Mikołowski

Archiwum

Wrzesień 2017, Lipiec 2017, Listopad 2016, Maj 2016, Kwiecień 2016, Styczeń 2016, Październik 2015, Sierpień 2015, Maj 2015, Kwiecień 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Czerwiec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014, Marzec 2014, Luty 2014, Styczeń 2014, Grudzień 2013